Jak analgetika účinkují

Jak analgetika účinkují

Jak analgetika účinkují?

Většina volně prodejných léků zpravidla obsahuje pouze jednu z následujících typů účinných látek zmírňujících bolest a horečku:

  • paracetamol (v některých zemích nazývaný acetaminophen)
  • nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako kyselinu acetylsalicylovou, ibuprofen, naproxen nebo diklofenak

Tato analgetika se mohou kombinovat s dalšími složkami jako kofein či kodein, které zmírňují bolest a zvyšují účinky paracetamolu nebo NSAID. Paracetamol a NSAID se mohou kombinovat s účinnými látkami používanými proti rýmě a chřipce, které pomáhají zmírnit příznaky jako ucpaný nos a rýmu. Je ovšem důležité vědět, že paracetamol a NSAID působí na zmírnění bolesti odlišným způsobem.

Jakým způsobem účinkuje paracetamol a NSAID?

Paracetamol i NSAID jsou efektivní v případě užiti při mírné až střední bolesti. Obě účinné látky ale působí na bolest různým způsobem.

Předpokládá se, že paracetamol působí primárně v mozku. Paracetamol inhibuje produkci chemických látek vyvolávajících bolest a zánět nazývaných prostaglandiny. Ty se nacházejí v celém těle, ale paracetamol působí především na prostaglandiny v mozku. Působí tak zmírnění bolesti a horečky. Navíc v případě, kdy se bere v doporučených dávkách, má málo vedlejších účinků. Paracetamol ale nemá žádné protizánětllivé účinky.  

NSAID jako například ibuprofen nebo kyselina acetylsalicylová působí odlišně. Rovněž blokují produkci prostaglandinů, ale nepůsobí jen v mozku, ale v celém těle.  NSAID tak mohou působit na prostaglandiny, které chrání výstelku žaludku nebo udržují správnou funkci ledvin, rozšiřují dýchací cesty a udržují normální srážlivost krve. Na jednu stranu jsou tedy NSAID účinné pro zmírnění bolesti, protože zastavují uvolňování prostaglandinů, na stranu druhou mohou mít negativní efekt na ty prostaglandiny, které potřebujeme pro udržení normálních funkcí našeho těla. A to i při dávkách doporučených pro užití volně prodejných léků.

Když se NSAID používají po dobu několika týdnů ve vyšších dávkách předepsaných lékařem (ne v nízkých dávkách doporučených pro užití volně prodejných léků), mohou také pomoci zmírňovat zánět.

Skutečnost, že paracetamol a NSAID pracují odlišně při zmírňování bolesti, vede k důležitým rozdílům mezi těmito typy analgetik. Mohou například vyvolávat odlišné vedlejší účinky, reagovat s odlišnými léky (mohou ovlivnit účinnost jiných léků) a nemusí být vhodné pro každého. Proto je důležité si vždy přečíst příbalovou informaci a ujistit se o vhodnosti užití.