Užití analgetik při první známce migrény

Užití analgetik při první známce migrény

Užití analgetik při první známce migrény

Okamžitou léčbou mohou lidé trpící migrénou předejít jejímu zhoršení.  Zde je několik tipů, které Vám pomohou porozumět, kdy je vhodné užít léky.

Řada lidí trpících migrénou mívá pozorovatelné symptomy, které předcházejí záchvatu migrénové bolesti. Díky nim bylo možné předpovědět nástup migrény. Třemi nejčastějšími uváděnými symptomy bývá únava, obtíže při soustředění a strnutí šíje.

Další známky přicházející migrény mohou být také:

  • Potíže s viděním
  • Pocit podráždění nebo deprese
  • Pocit neobvyklé energie
  • Pocit hladu
  • Strnulost a brnění
  • Obtíže při mluvení

Pomoci proti migrénovým bolestem mohou některé volně prodejné léky. V případě, že se jedná o bolest s větší intenzitou, jsou nutné léky na předpis.

Existují kombinovaná analgetika nebo léky proti bolesti, která účinně působí na migrénové bolesti hlavy. Jsou to léky, které obsahují současně kofein a další běžné analgetické látky, jako je paracetamol, kyselina acetysalicilová nebo ibuprofen.

Příliš časté použití této kombinace léků může ale vyvolat opačný efekt známý jako „chronická denní bolest hlavy” nebo „bolest hlavy z nadměrného užívání léků”. Ta trvá nejméně 15 dnů v měsíci po dobu nejméně tří měsíců. Pokud Vy nebo některý člen rodiny berete analgetika tři nebo více dnů v týdnu, poraďte se s lékařem.

Užití volně prodejných analgetik až po migrénovém záchvatu, kdy již byla přítomna vlastní bolest, může také snížit jejich efektivitu. Během migrény totiž dochází k utlumení činnosti zažívacího systému, což může snížit rychlost nebo efektivitu vstřebávání léků do těla.

Je důležité umět včasně rozpoznat varovné příznaky. To umožní rychle reagovat a snížit pravděpodobnost plného rozvinutí migrénového záchvatu.

Při prvních příznacích může také pomoci vypít sklenici vody, aby se zabránilo dehydrataci. To je důležité zejména v případě, kdy je migréna doprovázena zvracením. Odpočinek nebo spánek v tmavé a tiché místnosti může také přinést úlevu. U některých lidí trpících migrénou napomáhá ke snížení závažnosti migrénových bolestí masáž krku a změna teploty. Dále může pomoci aplikace tepla a chladu na bolestivou oblast.