Varovné známky bolestí hlavy a kdy zavolat lékaře

Headache warnings

Varovné známky bolestí hlavy a kdy zavolat lékaře?

Bolesti hlavy jsou bohužel velmi rozšířené a mohou postihnout každého prakticky kdykoliv a kdekoliv.

Ve většině případů nejde o nic vážného a bolesti hlavy, krku i další příznaky bolestí hlavy poleví během dne.

Co ale dělat, když bolest přetrvává? Co když provází bolest hlavy i další příznaky či onemocnění? Je důležité umět rozpoznat, kdy je bolest hlavy jen bolestí hlavy a kdy je třeba vyhledat lékařskou péči.

Varovné známky bolesti hlavy

Rozpoznat, kdy vyhledat kvůli bolestem hlavy lékaře, není vždy snadné. Existují však některé varovné signály, které mohou napovědět, že může jít o něco vážnějšího. Nenadálé a silné bolesti hlavy nebo bolest, která je doprovázena dalšími příznaky, může být známkou závažnějšího onemocnění.

V případě výskytu některých z následujících příznaků bolestí hlavy volejte lékaře nebo vyhledejte jinou lékařskou pomoc.

Ztuhlá šíje a horečka

Tenzní bolesti mohou být doprovázeny bolestmi krku. Náhlá, silná bolest hlavy doprovázená ztuhlou šíjí a horečkou a přecitlivělostí na světlo by mohla poukazovat na infekci, která vyžaduje lékařskou péči.

Strnulost nebo slabost

Strnulost nebo slabost spojená s bolestí hlavy včetně zajíkavosti, obtížného mluvení nebo těžké chůze by mohla být příznakem vážnějšího onemocnění. I v tomto případě je třeba vyhledat lékařskou pomoc.

Poruchy vidění

Dvojité, rozmazané vidění nebo částečný výpadek vidění s bolestí hlavy. I v takovém případě vyhledejte lékaře.

Zmatenost, křeče nebo ztráta vědomí

Pokud je s bolestí hlavy spojená zmatenost, křeče nebo ztráty vědomí, jedná se vždy o varovné známky vážného onemocnění nebo poranění. Mohou nastat současně se začátkem bolestí hlavy nebo po prodělání bolestí hlavy. V obou případech byste měli ihned vyhledat lékařskou péči.

Poranění hlavy

Následkem poranění hlavy bývá někdy bolest. V takovém případě vyhledejte ihned lékařskou pomoc. Bolesti hlavy, které přicházejí po úrazu, mohou být známkou poranění, které vyžaduje profesionální lékařské ošetření.