Trpíte nachlazením, nebo alergií?

Trpíte nachlazením, nebo alergií?

Trpíte nachlazením nebo alergií?

Nachlazení a alergie mohou mít mnoho stejných příznaků. Ve skutečnosti se ale jedná o velmi odlišná onemocnění s různými příčinami. A každé z nich vyžaduje odlišnou léčbu.

Pokud se příznaky objevily náhle a nastávají přibližně ve stejnou dobu každý rok, jedná se pravděpodobně o alergii.  Ta vzniká tehdy, kdy tělo zamění neškodné látky - plísně, chlupy zvířat, prach a pyl - za mikroby a útočí na ně. Alergie jsou výsledkem řetězové reakce, která začíná v imunitním systému. Ten pracuje jako kruhová obrana kolem těla a útočí na všechno, co vyhodnotí jako vetřelce.

V případě alergie na pyl vnímá náš imunitní systém pyl jako útočníka a reaguje produkcí protilátek, které pak uvolní chemické látky vyvolávající alergickou reakci. Tato reakce může vyvolat příznaky jako otok nosních dutin, rýmu, kašel nebo kýchání.

Navíc si organismus tyto útočníky pamatuje, a jakmile se s nimi znovu setká, reaguje.

Nachlazení je způsobeno viry - nejčastěji tzv. rhinoviry, kterých je přes 100 druhů. Viry způsobující nachlazení jsou celoroční bez ohledu na klima nebo počasí. Nachlazení může být přenášeno z jedné osoby na druhou přímým nebo nepřímým kontaktem.

Nachlazení versus alergie

  • ucpaný nos, rýma, kýchání – obvykle u obou, u nachlazení i u alergie
  • kašel, bolesti v krku – obvykle u nachlazení, někdy u alergie
  • únava – někdy u nachlazení, někdy i u alergie
  • celkové bolesti – někdy u nachlazení, nikdy ne u alergie
  • horečka – málokdy u nachlazení, nikdy ne u alergie
  • svědění očí – málokdy u nachlazení, často u alergie

Skutečnost, že nachlazení a alergie sdílejí mnoho stejných příznaků, ztěžuje lékaři určit správnou diagnózu. Nejlepším rozlišovacím znamením bývá doba trvání. Nachlazení trvá málokdy déle než 14 dní. I když někdy dochází k tomu, že se lidé ještě v průběhu léčení nakazí novou rýmou a úplně jiným virem.

A co léčba?

Léčení běžného nachlazení zahrnuje použití analgetik a volně prodejných léků, které snižují otok sliznic.

Nachlazeným osobám může prospívat zvlhčený vzduch, dostatek tekutin a nosní kapky nebo spreje, které pomáhají snížit sekreci a zlepšit dýchání. Doporučuje se také konzumace kuřecí polévky. Horké tekutiny jako nápoj či jídlo a sůl pomáhají bojovat proti infekci a mohou přechodně uvolnit ucpané nosní cesty.

Nejlepší prevencí před alergickou reakcí je omezit střet s alegreny, což samozřejmě mnohdy není jednoduché. Protialergická léčba pak může zahrnovat volně prodejné nebo předepsané léky, jako jsou antihistaminika a dekongestanty. Mnoho z nich funguje tak, že blokují tělesné reakce na alergeny. V případě nejasností se vždy poraďte s lékařem.

K určování alergenů slouží tzv. alergické testy, které provádí specialista, alergolog.