Těhotenství

Těhotenství

Těhotenství

Zvládání bolesti během těhotenství

Bolesti zad, břicha, hlavy, bolesti během těhotenství, křeče i horečky jsou v dnešním světě běžné. Bohužel i z nejprostších každodenních aktivit mohou udělat velmi těžké úkoly.

Když se tělo připravuje na porod, je obvyklé, že s tím jsou spojeny určité obtíže. Bolest můžete pociťovat i kvůli tomu, jak se děťátko hýbe, kvůli jeho velikosti nebo objemu tekutiny, kterou navíc nosíte. Přestože to může být znepokojující, v mnoha případech jde o neškodnou bolest a naštěstí existují bezpečné způsoby, jak ji zmírnit.

Bolest zad

Některé studie uvádějí, že 50 až 70% žen zažívá během těhotenství bolest zad. Když žena přibírá na váze, mění se těžiště a tělo začíná používat svaly a vazy jinak, aby se s tím vyrovnalo. Jsou produkovány hormony, které změkčují klouby a uvolňují vazy. Děloha se roztáhne až na tisícinásobek své normální velikosti. Tento proces spolu s mimořádnou zátěží kladenou na břišní svaly může mít dopad na držení těla a zvyšovat tlak na bedra při vykonávání každodenních úkolů.

Pokud Vám bolest zad narušuje spánek nebo denní program, je nejlepší poradit se s lékařem. Ten by Vám měl ukázat cviky na posílení zad a břicha. Užitečné může být i nošení pohodlných bot s pěnovými vložkami, vzpřímené sezení nebo přidání polštářků na židle, které používáte doma a v práci. Pomoci může i spaní s pokrčenými koleny, používání podpůrného tělového polštáře a spaní na boku.

Ke zmírnění lehké až středně silné bolesti v těhotenství, je možné použít paracetamol. Každé těhotenství je však jedinečné a o užívání jakýchkoli léků během této doby je důležité poradit se předem s lékařem.

Bolesti kloubů

I když jsou nepříjemné, nejsou bolesti v oblasti břicha a pánve v těhotenství ničím neobvyklým. Často souvisejí s napínáním vazů v blízkosti dělohy v důsledku zvýšené hmotnosti. Když se tyto vazy uvolňuji a tělo se tomu přizpůsobuje, můžete pociťovat zvýšený tlak na nervy v nohou. To může způsobovat náhlou bolest v nohou, křeče nebo dokonce příznaky jako při ischiasu.

Přiměřené cvičení jako rychlá chůze či plavání mohou tyto bolesti a obtíže zmírnit. Váš lékař Vám může doporučit cvičení zmírňující pánevní potíže a poradit Vám, jaká analgetika případně užívat.

Otoky nohou a kotníků (tzv. edém) mohou být rovněž běžné. Když se děloha roztahuje, tlačí na velké cévy. To může ovlivňovat krevní oběh. Tyto příznaky lze často zmírnit tím, že si při sezení či spánku dáte nohy nahoru, vyhýbáte se dlouhému stání a používáte podpůrné punčochy či punčochové kalhoty.

Chřipka, nachlazení a horečka

Chřipka a nachlazení mohou být v těhotenství obzvlášť zneklidňující, ale ve většině případů se není čeho bát. Imunitní systém během těhotenství snižuje obranyschopnost, takže můžete být náchylnější k infekci.

Zdravé stravování, pravidelné cvičení a časté mytí rukou představují dobré způsoby, jak snížit pravděpodobnost chřipky i nachlazení. Pokud však přesto onemocníte, snažte se odpočívat, pijte hodně vody a jezte mnoho čerstvého ovoce a zeleniny. Na snížení teploty si můžete vzít paracetamol. Před užitím jakýchkoli léků se nezapomeňte poradit s lékařem.

Ve většině případů chřipka a nachlazení brzy odezní. Pokud však máte některé z následujících potíží, je třeba obrátit se na lékaře:

  • V důsledku rýmy se tvoří zelený nebo žlutočerný nosní hlen nebo rýma trvá déle než 7 dní.
  • Máte teplotu 38 stupňů a vyšší.
  • Silné bolesti hlavy nebo bolest hlavy doprovázená rozmazaným viděním.
  • Přetrvávající bolest zad.
  • Silná či úporná bolest břicha.

Bolesti hlavy

Těhotenství může spustit bolesti hlavy a migrény i u žen, které jimi normálně netrpí. Bolesti bývají horší v počátečních fázích těhotenství a během posledních šesti měsíců se zpravidla zmírňují nebo zcela ustávají. Pomoci může odpočinek a relaxace stejně jako lehké protahovací cvičení (např. jóga). Se svým lékařem můžete probrat, zda je vhodné užívat léky proti bolesti.