Tipy pro zvládnutí menstruační bolesti

Tipy pro léčení menstruačních bolestí

Tipy pro léčení menstruačních bolestí

Téměř 9 z 10 dívek a žen trpí bolestmi v období menstruace. Dobrá zpráva je, že existuje mnoho způsobů, jak od těchto bolestí ulehčit.

Co je to menstruační bolest?

Bolest a křeče během menstruační periody jsou úplně normální. Jsou obvykle pociťovány jako svíravá bolest v dolní části břicha. Někdy se mohou vyskytovat i bolesti v dolní části zad a horní části stehen.

Bolest obvykle začíná ve stejné době jako menstruační krvácení nebo těsně před tím. Bolesti přetrvávají zhruba jeden den, i když některé ženy mívají potíže více dní.  Většina dívek a žen vnímá bolest obvykle jako mírnou, ale 1 z 10 může trpět silnými bolestmi. Takto silné bolesti mohou zabraňovat výkonu běžných denních aktivit jako jít do školy či do zaměstnání.

Ulehčení od bolesti bez léků

Je zde několik tipů pro úlevu od bolesti.

Teplo                 

Aplikace mírného tepla na břicho může pomoci zmírnit menstruační bolesti. Zkuste na břicho přiložit hřejivou náplast nebo láhev s teplou vodou.

Cvičení

Zjistilo se, že menstruační bolest může snížit cvičení.

Transkutánní elektrická nervová stimulace (TENS)

Přístroj TENS posílá malé elektrické impulzy do nervů v kůži přes břicho a pomáhá blokovat bolest. Může to znít trochu strašidelně, ale zkušenosti napovídají, že přístroj pomůže menstruační bolesti zmírnit.

Masáže

Některé ženy a dívky používají ke zmírnění menstruačních bolestí masáže. Zkuste masírovat bolestivou oblast břicha jemnými, krouživými pohyby.

Zmírnění bolesti pomocí léků

Jako další pomoc zkuste použít volně prodejná analgetika. U těchto léků byl prokázán účinek zmírňující menstruační bolesti. Výzkumy ukazují, že účinné mohou být např. léky obsahující paracetamol s kofeinem.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud máte starosti týkající se menstruační bolesti, požádejte Vašeho lékaře o radu. Určitě navštivte lékaře, pokud máte některé z následujících potíží:

  • Silné bolesti
  • Bolesti břicha, i když nemáte právě menstruaci
  • Krvácení v době mezi menstruacemi. Krvácení, které je silnější nebo delší než obvykle
  • Abnormální výtok z vaginy, zejména pokud je silný nebo zapáchá
  • Horečka