Co je osteoartritida?

Co je osteoartritida?

Co je osteoartritida?

Artritidou trpí mnoho lidí. Muži i ženy, starší lidé a dokonce i děti.  Artritida má více než 200 různých druhů a nejběžnější typ se nazývá osteoartritida.

Osteoartritida: degenerativní onemocnění kloubů

Osteoartritida je známa jako degenerativní choroba, při které klouby postupem času ztrácí schopnost naplno vykonávat svou funkci. Onemocnění začíná poruchou nebo degenerací kloubních chrupavek mezi kostmi. Elastické tkáně a chrupavky jsou vlastně podložkou v místě, kde by jinak kosti přicházely do styku a při pohybu chrání kosti před vzájemným obrušováním. Chrupavka se může začít s věkem a nadměrným používáním kloubu opotřebovávat a její ochranná funkce mezi kostmi je snížena. U osteoartritidy to způsobí, že kosti pod chrupavkou se mění, přestavují se a formují do špičatých kostních výrůstků, které se nazývají ostruhy.

Tyto kostní výrůstky se vyvíjejí u konce kosti a mohou způsobovat bolest, ztuhlost nebo zvýšenou citlivost postiženého kloubu.

Když se osteoartritida zhoršuje, chrupavka se může dokonce odtrhnout od kosti. V takovém případě zmizí její ochranná funkce a kosti mohou začít dřít jedna o druhou. Tím dojde k deformaci a oslabení kloubních vazů.

Některé formy artritid mohou postihnout současně i jiné části těla. Například kůži. Osteoartritida ovšem zasahuje čistě klouby. Zejména pak klouby rukou, kolena a kyčle.

Přímým důsledkem osteoartritidy je bolest kloubu, která může mít různou intenzitu. Od mírné po silnou. A zpravidla se zhoršuje při namáhání nebo ke konci dne. Osteoartritida také může omezovat kloubní pohyblivost a pružnost. Postižený kloub se nemůže ohýbat tak snadno a v takovém rozsahu jako kloub, který tímto onemocněním zasažen není. V extrémních případech může osteoartritida dokonce vyvolat těžkou invaliditu.

Rizikové faktory osteoartritidy

Zásadním faktorem pro vznik osteoartritidy je věk. U lidí se osteoartritida projevuje od 40 let do stáří. Uvádí se, že touto nemocí je postiženo 8 z 10 lidí starších 50 let.

Riziko vzniku osteoartritidy může zvýšit rodinná anamnéza i nadměrná tělesná hmostnost. Rovněž poranění kloubu nebo různé fraktury mohou vést v pozdějším věku k osteoartritidě. Stejně tak i dlouhodobé přetěžování kloubů, např. tenisový loket. Osteoartritida je častější a závažnější u žen, obzvláště v kolenou a rukou.

K osteoartritidě mohou přispívat také některá onemocnění. Zejména pak ta krvácivá, která narušují krevní zásobení a výživu kloubů.

Prevence osteoartritidy

Prevence osteoartritidy není vždy možná, protože k jejímu rozvoji přispívá mnoho faktorů. Poranění kloubu v mládí může v pozdějším věku zvýšit riziko vzniku osteoartritidy. Pro snížení rizika je třeba být opatrný, bolavé klouby nepřetěžovat a naopak je šetřit tím, že zabráníte opakujícím se nadměrným kloubním pohybům.

Další faktor, který může přispívat k rozvoji osteoartritidy, je nadměrná hmotnost nebo obezita. Nadměrná hmostnost způsobuje další zátěže kloubů, zejména kolenních a kyčelních. Udržování zdravé tělesné hmotnosti může ulevit kloubní bolesti a zabránit rozvoji nebo zhoršení osteoartritidy.

Pokud trpíte stálými symptomy kloubní bolesti, oslovte lékaře. Poradí Vám nejvhodnější léčbu. U mírných případů ale nezapomínejte cvičit, udržujte zdravou hmotnost, zůstaňte aktivní a pozitivní.